Amarant

Amarant ehk rebashein on vana põllukultuur, mida on kasvatatud 8000 aastat ning ta on pärit Kesk- ja Lõuna – Ameerikast. Sõna amarant tuleneb kreeka keelest, mis tähendab „mitte kunagi närbuv lill“. Vanade asteekide ja inkade jaoks olid amaranti seemned igapäevane leivavili.

Amaranti ehk rebasheina peetakse teraviljaks, kuid tegelikult on see pikkade punaste õiekobaratega üheaastane rohttaim ja toiduks kasutatakse selle pisikesi toitainerohkeid seemneid. Rebasheina kasulikud omadused ja kõrge toiteväärtus avastati uuesti alles hiljuti. Amarant kasvatatakse Ameerika Ühendriikides, Mehhikos, Peruus ja Nepaalis. Seda on palju sorte ning ühte neist kasvatatakse dekoratiivtaimena ka Eestis. Mõne rebasheina  lehti ja noori võsusid tarvitatakse köögiviljana nagu spinatit või salatit.

Amaranti võib kasutada nagu kinoad või tatart, seda on saadaval seemnete, jahu ja helvestena.  Amaranti seemneid toorelt ei sööda – neid tuleb enne tarvitamist keeta, kuid enne keetmist tasub neid leotada. Leotamine aitab neutraliseerida fütohapet, mis takistab seedimist ja organismil ainete omastamist. Keedetud amarant on välimuselt kalamarja moodi. Amaranti seemneid kuumutades toimivad nad nagu plaksumais. Õhitud kujul saab amarandist vahva lisandi müslisegule või jogurtile. Amarant sobib ka suppidesse ja hautistesse, sellest valmistatakse putru, kondiitritooteid ja karastusjooke. Amaranti jahust valmistatud taigen on niiske veidi magus ning ei sisalda gluteeni. Sellest valmistatakse lamedaid küpsetisi, pannkooke ja vahvleid, nisujahuga segatult leibu ja kooke.

Amaranti seemned on maheda pähklise maitsega hirsist veidi suuremad kollakad seemned, mis sisaldavad täisväärtuslikke valke, rauda, magneesiumi, rohkelt kiud- ja mineraalaineid. Võrreldes teraviljadega, näiteks durumnisujahuga, on amarantis 4 korda rohkem kaltsiumi ja 2 korda rohkem rauda. Kaltsiumi leidub amarandis kaks korda enam kui piimas. Samuti sisaldab see palju asendamatut aminohapet lüsiini, mida inimkeha ise ei tooda ja mis aitab kehal kaltsiumi omastada, annab energiat, tõstab organismi vastupidavust ning aeglustab vananemist. Tavapäraselt teraviljades lüsiini ei ole või on väga vähe. Amarant on gluteenivaba ehk sobib ka teraviljatalumatuse korral.

Toitumisalane teave 100g kohta:

Energia           371 kcal
Rasvad            7 g
Süsivesikud    65 g
Valgud             14 g
Kiudained       7 g