Valgud

Valgud ehk proteiinid on elusorganismide ühed tähtsamad koostisosad. Valgud on keerulise ehitusega polümeerid, koosnedes peamiselt aminohapetest. Inimorganismis on 20 erinevat aminohapet, mis on kõikide valkude koostisosadeks. Valkude ehitus võib olla väga erinev. Kiulise ehitusega on näiteks juuksed, nahk, karvad, kõhred. Mittekiulise ehitusega on näiteks munavalge. Kuumutamisel valgud kaotavad oma struktuuri – valgud koaguleeruvad. Näiteks munavalge muutub kuumutamisel tahkeks.

Valgud seisavad organismi ainevahetuses kesksel kohal, kuna kõik eluprotsessid on seotud valgu ainevahetusega. Valgud aitavad organismi üles ehitada ja hoolitseda lihaskasvu ning ainevahetuse eest. Samuti aitavad need hoida stabiilsena hormoonitaseme kehas ja mõjutavad otseselt meie tujusid. Valkude tarbimine on abiks ka kehakaalu kontrollimisel, kuna tekitavad täiskõhutunde pikemaks ajaks. Toiduvalke kasutab organism peamiselt kudede ehitamiseks, väike osa kulub ka energia saamiseks. Seedeensüümid lõhustavad valgud aminohapeteks, mis imenduvad peensoolest verre.

Valgud jagunevad taimseteks ja loomseteks. Inimese organism vajab nii loomset kui ka taimset valku. Loomsed valgud on näiteks piim, kala, liha, munad, juust, kohupiim. Taimset valku leidub teraviljatoodetes nagu riis, tatar, rukis ja kaunviljades nagu oad ja herned ja samuti kartulis.